Z pewnością wielu z nas marzy o otworzeniu swojego biznesu. Ciekawym pomysłem na własną działalność jest założenie pizzerii. Miejsca, w których sprzedaje się jedzenie przeznaczone dawniej dla włoskiej biedoty, robią w XXI wieku furorę na całym świecie. Warto się więc zastanowić jak można założyć taki lokal.
Kiedy próbujemy odpowiedzieć na to pytanie, w głowie pojawia się wiele wątpliwości. Co muszę zrobić najpierw? Ile muszę zainwestować? Gdzie ma być umiejscowiony lokal? Ilu będę potrzebował pracowników? Jaki sprzęt będzie niezbędny? Jak się okazuje, to wszystko nie jest takie trudne, jak może się wydawać…
Przede wszystkim, musimy ustalić gdzie taki lokal ma się znajdować. Sprawa wydaje się prosta – tam, gdzie są potencjalni klienci. Rynek zbytu to kluczowy element w działalności gastronomicznej. Większość pizzerii zlokalizowanych jest w centrum dużych miast, bądź też na dużych osiedlach. Za lokalizacją w „sercu” miasta przemawia duża liczba klientów, natomiast dzięki umiejscowieniu pizzerii na obrzeżach miasta, łatwiej pozyskać stałych gości, którzy po pewnym czasie stają się naszymi znajomymi i polecają naszą ofertę innym.
Kiedy mamy już pomysł na lokalizację, warto pomyśleć nad naszymi zasobami. Odpowiednio dobrany sprzęt i personel będzie ogromnym atutem. Nie będziemy piec naszych wyrobów w mikrofalówce, zatem niezbędny jest piec konwekcyjno-parowy. W zależności od wielkości lokalu, należy umiejętnie ustalić jaką liczbę tych urządzeń będziemy potrzebować. Dodatkowo niezbędne będą odpowiednie akcesoria do pieca, takie jak łopata czy szczotka. Nie możemy też zapominać o urządzeniach do chłodzenia i mrożenia. Stoły i szafy chłodnicze muszą się znaleźć na wyposażeniu każdej pizzerii. Stoły chłodnicze posiadają także blaty do przygotowania na nich potraw.
Współcześnie, pizzerie oferują także inne specjały kuchni, takie jak makarony, sałatki czy dania mięsne, także grillowane. Urządzenia do przygotowania tego typu potraw, na przykład kontakt grille czy kuchenki gazowe, także muszą znaleźć się w kuchni. Oprócz tego inne urządzenia kuchenne (zmywarki, pojemniki gastronomiczne, naczynia) oraz meble kuchenne (półki, regały, stoły robocze) i te przeznaczone do części lokalu dla klientów (stoliki, krzesła).
Sprzęt to jednak tylko jeden z elementów naszej działalności. Ktoś musi przecież obsługiwać te urządzenia, a przede wszystkim naszych klientów. W doborze personelu warto zwrócić uwagę na doświadczenie potencjalnych kandydatów, a także na ich umiejętności interpersonalne (zwłaszcza tych, którzy będą w bezpośrednim kontakcie z klientami).
Obowiązkowo musimy także zatrudnić kierowców, którzy będą odpowiedzialni za rozwożenie naszych potraw do klientów. W naszych czasach ludzie robią się coraz wygodniejsi i chcą mieć jedzenie dostarczone do domu. Można to porównać do niektórych turystów, którzy wybierają się nad morze. Właściciele obiektów noclegowych mawiają o nich, że „chcą siedzieć tyłkiem na kanapie, a nogi mieć w wodzie”.
Nie możemy też zapomnieć o rdzeniu naszego produktu, a więc po prostu o tym, gdzie i co nasi goście będą mogli zjeść. Wystrój wnętrza i smak potraw najczęściej decyduje o ponownym odwiedzeniu lokalu gastronomicznego. Warto zadbać o możliwie najwyższą jakość tych elementów.
Założenie własnego biznesu w postaci pizzerii może być świetną zabawą, okazją na poznanie ciekawych ludzi, a także miejscem gdzie będziemy spędzać czas także po skończonej pracy.